O meni

Mojca Majcen je plesalka in balerina, ki se je zapisala plesni umetnosti že kot otrok. V plesnem studiu Igen je pod vodstvom koreografa Igorja Jelena pridobila osnovna znanja različnih plesnih tehnik, kjer so jo poučevali slovenski in mednarodni pedagogi. Nastopala je v več otroških predstavah ter snemala za otroški in razvedrilni program RTV Slovenije. Osnovno baletno izobrazbo je pridobila pri Ani Vovk Pezdir in dr. Henriku Neubajerju. Že kot otrok je prejela več nagrad na OPUSU – slovenskem koreografskem tekmovanju za otroke in mladino. Leta 1998 je z odliko končala šolanje na Srednji baletni in glasbeni šoli v Mariboru pod mentorstvom Ika Otrina. V času šolanja in po končanem šolanju je v Slovenskem narodnem gledališču Maribor odplesala več variacij iz klasičnih baletov (Labodje Jezero, Hrestač, Giselle, Letni časi, Prodajalna Punck itd.). Svoje izobraževanje je nadaljevala in nadgrajevala doma in v tujini (Budimpešta, St. Petersburg, Dunaj, Berlin in pri priznani skupini Nederland Dance Theatre) pod mentorstvom mednarodno uveljavljenih pedagogov, baletnih mojstrov in koreografov. Leta 2000 se je s pridružitvijo Plesnemu teatru Igen iz Celja usmerila v modernejše plesne tehnike in njihovo združevanje z gledališčem ter sodelovala v več celovečernih plesnih predstavah, plesala na številnih plesnih festivalih v tujini in prejela številne mednarodne nagrade. S solistično vlogo v predstavi Dama s kamelijami je kot edina predstavnica slovenske plesne umetnosti nastopila na Beneškem plesnem bienalu, se uvrstila v finale prestižnega plesnega tekmovanja Sergei Diaghilev award s priznanim baletnikom in selektorjem tekmovanja Vladimirjem Malakhovom.

V letu 2011 je prejela bronasti celjski grb za kulturne dosežke na področju plesa. V letu 2012 je bila izglasovana kot najboljša plesalka na plesnem portalu Parada plesa. Od leta 2011 je vpisana v razvid samostojnih umetnikov RS kot plesalka.

Kot gostujoča plesalka in balerina sodeluje z domačimi in mednarodnimi koreografi,  plesnimi skupinami iz Slovenije (Galerija Plesa, Plesni Teater Velenje…) in tujine (ArtBark ZDA..). Asistirala je v več modernih in baletnih predstavah v koreografiji Igorja Kirova za Makedonski balet (The Red Room), za HNK Split ( 5 till midnight, On the Road, On the Edge, The Death and the dervish).

Je ena izmed ustanoviteljev platforme Balkan Dance Project ter pleše v vseh produkcijah

 

PREDSTAVE IN KOREOGRAFIJE:

1997–2000

Letni časi (koreografija: Henrik Neubauer)

Prodajalna Punčk (koreografija: Henrik Neubauer)

Labodje jezero (pas de quatre)

Giselle (vile) Hrestač

2000–2011

Tri sestre (Plesni Teater Igen, koreografija: Igor Jelen)

Memoriandum za Evito Peron (Plesni Teater Igen, koreografija: Igor Jelen)

XYZ (Plesni Teater Igen, koreografija: Igor Jelen)

Aquasphera (Plesni Teater Igen, koreografija: Igor Jelen)

Hiša 22 (Plesni Teater Igen, koreografija: Igor Jelen)

Dama s kamelijami (Plesni Teater Igen, koreografija: Igor Jelen)

Callas (Plesni Teater Igen, koreografija: Igor Jelen)

Kaj manjka? (DBUS, koreografija: Tamara Divjak)

2012

Odsevi (Galerija Plesa Maribor, koreografija: Mojca Ussar)

A Bao Qu (Sonnenblauma Danscz Theatre USA, koreografija: Misa Mandigo Kelly)

Moki’s Wedding (Sonnenblauma Danscz Theatre USA, koreografija: Misa Mandigo Kelly)

Falling and Flying (Sonnenblauma Danscz Theatre USA koreografija: Stephen Kelly)

2013

He He Helium (Hiša Kulture Celje, Festival Velenje, Kirov Dance Company, Happy Family Theatre, koreografija: Igor Kirov)

Alma (Art Bark International ZDA, koreografija: Misa Mandigo Kelly)

Titanic.si (Art Bark International, Dance Entropy ZDA, koreografija: Valerie Green)

Klic gozda ali materin poljub (Cankarjev Dom, Zavod Federacija, koreografija: Etcha Dvornik)

2014:

Two of us (Galerija Plesa Maribor, koreografija: Mojca Ussar)

Steamship X (ArtBark International, koreografija: Misa Mandigo Kelly) Nadar (ArtBark International, koreografija: Misa Mandigo Kelly)

2015:

Brez Izhoda (Galerija Plesa Maribor, koreografija: Mojca Ussar)

Alma.Sama (ArtBark International, Cankarjev Dom, Hisa Kulture Celje, koreografija: Misa Mandigo Kelly, Stephen Kelly)

5 till Midnight- asistentka koreografa (HNK balet Split, koreografija: Igor Kirov)

Balkan Dance Project Vol. 1 ( Festival Velenje, Hiša Kulture Celje, Direktorat za umetnost in kulturo Skopje, Profesionalno udruženje baletskih umetnika Srbije, koreografi: Aleksandar Saša Ilić, Igor Kirov)

2016:

Med Nama (Galerija Plesa Maribor, koreografija: Mojca Ussar

Red Room- asistentka koreografa (Makedonska Opera in Balet, koreografija: Igor Kirov)

On The Road- asistentka koreografa (HNK balet Split, koreografija: Igor Kirov)

Balkan Dance Project Vol. 2 ( Festival Velenje, Madlenianum Opera&Theatre Beograd, Institut za umetničku igru Beograd), The Cube Untold (koreografija: Igor Kirov), Po Sonetu ( koreografija: Aleksandar Saša Ilić& Natalie Iwaniec)

2017:

On the Edge- asistentka koreografa (HNK balet Split, koreografija: Igor Kirov)

Derviš in Smrt- asistentka koreografa (HNK balet Split, koreografija: Igor Kirov)

Balkan Dance Project Vol. 3  (Festival Velenje, Tanzelarija BIH, Institut za umetničku igru Beograd, PUBS); Pohujšanje v doling Šentflorjanski (koreografija: Aleksandar Ilić, režija: Aleksandar Nikolić), Znaki ob poti (koreografija: Ivana Hadžihasanović),Ivana Hadžihasanović, Što te nema (koreografija: Igor Kirov)

Tri Botr’ce (Festival Velenje, koreografija: Polona Boruta, Lucija Boruta, Mateja Rožič, režija: Boštjan Oder)

2018

Atlantida; opera- asistentka koreografa (HNK Split, režiser: Goran Golovko, skladatelj: Mirko Krstičević, koreograf: Igor Kirov)

1924- koreografija: Aleksandar Ilić

Bernstein pleše – asistentka koreografa (HNK Rijeka balet, HNK Split balet, koreografija: Igor Kirov)

Zvezdica Zaspanka (Balkan Dance Project, koreografija: Aleksandar Ilić, režija: Aleksandar Nikolić)

2019

Čarobna Gora (UK Vuk Karadžić, Festival Velenje, Institut za umetničku Igru Beograd in PUBS; koreografija: Aleksandar Ilić, režija: Aleksandar Nikolić)

Zgodba o vojaku ( Hiša Kulture Celje, režija: Lea Kukovičič)

Balet o mladosti- asistentka koreografa  (HNK Split, režiser: Goran Golovko, koreograf: Igor Kirov)

Crave (Atom Dance Theatre, Balkan Dance Project, European Capital 2019- Plovdiv, koreografija: Stefaniya Georgieva)

Posvečenje pomladi-asistentka koreografa  (HNK Split, koreograf: Igor Kirov)

 

INSTALACIJE IN PERFORMANSI:

2008: Lepa Vida (Galerija Sodobne Umetnosti Celje, Plesni Teater Igen)

2008: Rodin (Likovni Salon, Plesni Teater Igen)

2008: Razstava Zorana Lešića (Lapidarij, Bale Vale, Happy Family Theatre)

2010: Fast Cheap Good (Galerija Racka, zmenek treh avtorjev: Ivona Novak, Nik Jarh in Mojca Majcen) 2009

2012: Red Room (Happy Family Theatre)

2014: Dialogi (Zgibanka, dialog med vizualno umetnico Anko Rener Kremžar in plesalko Mojco Majcen)

2015:Dialogi (Horizontalno/Vertikalno)

2017: Teater v Galeriji (Galerija Sodobne Umetnosti Celje)

2018: Gibljive Slike (Erotična galerija Račka Celje)

2019:Veronika, Barbara, Alma 

 

FILMI:

2012: Trenutek vročice (Arkadena, RTV Slovenija, režija: Svetlana Dramlić)

2014: Wild is the Wind (Happy Family Theatre, režija: Zoran Lešić)

 

FESTIVALI:

1998: Dance festival Skopje, Makedonija

1999: International show exchange – BIS Udine, Italija

1999: International Children festival, Ankara,Turcija

1999: International Dance festival, Rabat, Casablanca, Maroko

2000: Womad Sori World of Music, Arts & Dance, Seul, Južna Koreja

2001: Sarajevska Zima 2006: Dance and theatre festival, Kairo, Egipt

2006: Dance Project Trieste, Italija

2007: International dance festival, New York, ZDA

2007: Aberdeen International youth festival, Aberdeen, Škotska

2007: Dance Project Italy, Trieste, Italy 2008: Promoter slovenske kulture za časa predsedovanja EU, Malta in Ciper

2008: Promoter slovenske kulture za časa predsedovanja, Haag, Nizozemska

2008: FIAT, Podgorica, Črna gora

2008: Last minute jazz festival, Bale vale, Hrvaška

2009: Semana de la Moda y Turismo Venezuela

2009: Balkan Blues festival, Haag 2010: Teaterfest Sarajevo

2010: Beneški plesni bienale 2010: International platform for contemporary choreography Almada, Portugalska

2010: International women film festival, Rabat, Maroko

2010: Last minute jazz festival 2010, Bale, Hrvaška

2010: International dance and theatre festival Iquique, Čile 2011: Santa Barbara SB-ADaPT Festival 2012: ADAPT Festival Vienna and Pariz

2013: ADAPT FESTIVAL – Brooklyn, NYC, ZDA

2013: SIDANCE FESTIVAL, Seul in Busan, Južna Koreja

2013: Makedonske Esencne noči, MOB, Skopje

2014: Sarajevska Zima

2014: Dance Gallery Festival, Alvin Ailey Citigroup Theatre, NYC, ZDA

2014: No ballet competition, Ludwigschafen, Nemčija

2016:Sarajevska Zima,

2016:Festival koreografskih miniatur Beograd

2017: Sarajevska Zima, BIH

2017: Festival Plesa Šibenik

2018: Festival Plesa Šibenik

2018: FIAT Festival

2019: Purgatorije Festival Tivat

2019: Šibenik Dance Festival 

 

NAGRADE IN PRIZNANJA:

1991: 1. nagrada na tekmovanju mladih pelsalcev OPUS

1993: 2. nagrada na tekmovanju mladih pelsalcev OPUS

1998: posebno priznanje in nagrada občinstva na tekmovanju mladih plesalcev OPUS

2000: 1. nagrada na Festivalu koreografskih miniatur Beograd, Srbija (Tri sestre, Plesni Teater Igen) 2001: 2. nagrada na Plesni Platformi Tokio, Japonska (Tri sestre, Plesni Teater Igen)

2002: 3. nagrada na Mednarodnem tekmovanju sodobnega plesa i plesnega teatra – nagrada Jarmile Jeřábkove in Isadore Duncan Praga (Tri sestre, Plesni Teater Igen)

2009: finalist Mednarodnega tekmovanja koreografskih umetnosti, Nagrada Serghei Diaghilev, Lodz (Dama s kamelijami, Plesni Teater Igen); selekcija: Vladimir Malakhov

2010: finalist Mednarodnega tekmovanja v modernem baletu in koreografiji, Vitbesk (Dama s kamelijami, Plesni Teater Igen)

2011: bronasti celjski grb za umetniške dosežke na področju plesa 2011: finalist Mednarodnega baletnega in koreografskega tekmovanja v Pekingu (Dama s kamelijami, Plesni Teater Igen); selekcija: John Neumaier

2012: najboljša plesalka po izboru gledalcev portala Parada plesa

2016: 1. mesto in 2. nagrada na Slovenskem koreografskem tekmovanju s koreografijo Med Nama

 

NASTOPI NA DOGODKIH RAZLIČNIH PRIZNANIH SLOVENSKIH IN TUJIH PODJETIJ :

Črni Diners, Lisca – modne revije, Mik Celje, Kempinski Portorož, The Slovenia Times, Bangkok Street City Park Ljubljana, Viktorji, Guest Star Slovenia, gala Unicefov Koncert, Europark Maribor, Maxi Ljubljana, 21 Mercatorjevih hipermarketov »Na umetniški aveniji«, podelitev nagrad tujim naložbenikom v Sloveniji, Rits Celje, Cinkarna danes in nikoli več, Etol, MOS (Mednarodni obrtni sejem Celje), Zlatarna Celje – modne revije nakita, CMC, Vecronia, Gorenje – Pininferino, Ljubljana & Beograd, Zavarovalnica Triglav, Integra Maribor, Eho, Schwarzkopf Profesional, Krka Kozmetika, Krka Prenessa, Aero Celje, Cetis Celje, Merkur, Lions Club RS, Rotary Club RS, Oskar Kogoj Celje & Haag, Europa Donna, Holding Slovenskih elektrarn, Elektro Celje, Sejem dom Ljubljana, RTS Maribor, NT Konferenca, Ex Tempore Piran, Radenska, EMA, Gorenje IFA Berlin, tradicionalni županov sprejem MOC, Srebrna Nit, MOX Unija, Slovenska Popevka, Dnevi odprtih vrat Slovenske Ambasade v Washingtonu, nastopi za ambasadorje, predsednike držav (Turčija), kralja Maroka

 

NASTOPI V DRŽAVAH:

Avstrija, Italija, Srbija, Madžarska, Črna gora, Poljska, Češka, Nemčija, ZDA (New York, Los Angeles, Santa Barbara, Connecticut), Španija, Hrvaška, Venezuela, Turčija, Japonska, Južna Koreja, Škotska, Maroko, Egipt, Kanada, Malta, Ciper, Bosna in Hercegovina, Portugalska, Čile, Belorusija, Nizozemska, Kitajska, Francija, Makedonija